Scania en MAN blijven zelfstandige merken
VW CEO Martin Winterkorn wil Scania en MAN dichter tot elkaar brengen. Dat vertelde hij tijdens de jaarlijkse Algemene Vergadering van Scania in het Zweedse Södertälje. Volkswagen is zowel de grootste aandeelhouder van het Duitse MAN als van Scania. Meer samenwerking is volgens Winterkorn in het belang van alle drie de partijen. Wel schaarde hij zich deels achter Scania's topman Leif Östling, die een felle tegenstander is van een nauwe samenwerking met MAN na de mislukte poging van de Duitsers, in 2007, om Scania over te nemen, door kenbaar te maken dat de zelfstandigheid van beide truckmerken wordt gewaarborgd.
George Pachta-Reyhofen, voorzitter van de raad van bestuur van MAN, verwacht nog dit jaar de eerste besparingen te kunnen realiseren door een nauwere samenwerking tussen beide bedrijven die momenteel wordt voorbereid. Vooral op gebied van inkoop van standaard onderdelen kan flink worden bezuinigd als dit gezamenlijk gebeurt. Pachta Reyhofen, die sinds december vorig jaar als CEO in functie is, kondigde aan dat MAN Nutzfahrzeuge dit jaar tot ongeveer 10.000 meer trucks verwacht te verkopen, ofwel een stijging ten opzichte van 2009 van meer dan 20 procent tot ongeveer 57.000 voertuigen. Dat zal tevens een positief effect hebben op de werkgelegenheid. Weliswaar verwacht hij ook nog voor het tweede halfjaar met werktijdverkorting te maken te hebben, maar niet meer in die omvang als dit eerste halfjaar nog het geval is. Na het verlies in het eerste kwartaal van dit jaar verwacht Pachta Reyhofen voor de rest van het jaar weer uit de rode cijfers te komen.
Truckverkoop 2011 ruim 30 procent in de plus In 2011 zijn er in Nederland 13.291 nieuwe trucks geregistreerd. Dat is 30,7 procent meer dan in 2010, toen er 10.171 nieuwe vrachtwagens een kenteken kregen. Dat blijkt uit definitieve cijfers van BOVAG, RAI Vereniging en RDC. Desondanks heerst er geen optimisme in de branche.
De registratiecijfers van nieuwe trucks vertonen de laatste zes jaar een grillig verloop. Daarom is een stijging van 30 procent geen reden tot euforie. Tijdelijke subsidieregelingen hebben gezorgd voor pieken in 2006 en 2008 (in beide jaren werden er bijna 20.000 nieuwe vrachtwagens geregistreerd). De economische recessie was met name in 2010 goed zichtbaar in de aantallen, het aantal nieuwe trucks kwam in dat jaar amper boven de 10.000 uit.
Aad Verkade, manager BOVAG Truckdealers, legt uit: ‘Bedenk bovendien dat een truck een lange levertijd kent. Tussen het moment van bestellen en de daadwerkelijke aflevering, en dus registratie, kan wel een jaar liggen. Registraties van nu zijn dus trucks die al lang geleden verkocht zijn. Kijken we naar de orderintake van het laatste jaar, en dus de verwachte afleveringen voor de komende tijd, dan zet de stijging van 2011 niet door.’
Jeroen van de Braak, adjunct secretaris afdeling Auto’s van RAI Vereniging, vult aan: ‘De registratie van nieuwe trucks heeft in Nederland vanaf medio 2010 een flink herstel laten zien. Nu de meest dringende investeringen hebben plaatsgevonden, is de vraag of dit herstel bestendig is. De markt toont zich overwegend afwachtend en vertaalt dit in stabilisatie. Technologische vooruitgang van met name duurzame innovaties en een zich aandienende nieuwe vervangingsgolf bieden een positief perspectief.’