Winnaars Innovation Award 2009
Voorafgaand aan de IAA wordt op initiatief van het Duitse tijdschrift KFZ Anzeiger de Trailer Innovation verkiezing uitgeschreven, waarbij nieuwe ontwikkelingen op het gebied van het goederenvervoer aan het oordeel van een deskundige jury, gevormd door journalisten van 10 vooraanstaande Europese vakbladen, waaronder Auto- en Transportwereld, worden onderworpen. Daarbij worden in een vijftal categorieën awards verleend, die tijdens de IAA Tentoonstelling op vrijdag 26 september aan de winnaars werden uitgereikt. Die categorieën zijn Safety, Components, Concept, Body en tenslotte chassis. Heel hoog in de lijst stonden de ideeën die we op deze pagina laten zien.
Oplossing van Orten en Libner Winnaar in de categorie Body werd dit jaar de nieuwe SafeServer OpenBox C+ schuifkapconstructie van de Franse firma S.A. Libner en Duitse partner Orten. Deze ééndelige kapconstructie voor opleggers schuift als een harmonica richting het kopschot en geeft daardoor de hele laadvloer vrij. Het systeem ontstond uit de combinatie van een aantal constructies van Libner, zoals een schuifdak en een schuifwand voor getrokken materieel. Op zich slim bedacht, maar ook niet helemaal nieuw in die zin dat iets vergelijkbaars al ooit werd ontwikkeld door Nooteboom voor haar Teletrailers.
Nederlandse deelnemers zijn er ook bij elke uitverkiezing weer van de partij, niet zelden behoren ze tot de winnaars, omdat Nederland nu eenmaal een redelijk innovatief land is en blijft op transportgebied. Eén van de Nederlandse deelnemers was dit jaar carrosseriebouwer Heering uit Vaassen, die deelnam met een bestelautocarrosserie voor het lichte distributievervoer. Heering heeft een carrosserie ontwikkeld die de voordelen van een standaard gesloten besteller, namelijk een volledig gladde buitenwand, combineert met het grotere volume van een afzonderlijke opbouw. Uitgevoerd is hij in glasvezelversterkte kunststof, met aramide versterkingen op de zwaarst belaste plaatsen. De LD, zoals Heering hem noemt, is uiterst licht en met verschillende deuren leverbaar.
Overigens zijn niet alle inschrijvingen voor de Trailer Innovation Award gloednieuw, vaak is het een kwestie van voortborduren op bestaande ideeën. Zo is het zijafzetsysteem voor wissellaadbakken en containers van de Oostenrijkse constructeur Hubauer uit Florian voortgeborduurd op het oorspronkelijke idee van de Klaus Seitenlader uit de jaren zestig en het Steelbro afzetsysteem dat eruit evolueerde. Hubauer heeft dat systeem uitgebreid met aan weerszijden een evenaar voorzien van kettingen, die moet voorkomen dat de container of wissellaadbak tijdens het zijwaarts op- en afzetten te veel gaat bewegen, waardoor een topzware container zelfs zou kunnen gaan kantelen.
In twintig seconden open Orten zond ook een opbouw met opklapbare zijwanden in, die in twintig seconden hydraulisch op het dak te leggen zijn. Door deze constructie te combineren met een laadklep achter wordt de laadruimte binnen enkele seconden van drie kanten toegankelijk. In totaal waren er dit jaar 76 inschrijvingen voor de Trailer Innovation Awards, waarvan een aantal niet aan de criteria voor mededinging voldeed, of op het laatste moment werd teruggetrokken, zodat uiteindelijk 69 inzendingen ter beoordeling overbleven.
Daaronder een aantal nieuwe ontwikkelingen die vergelijkbaar waren met de hierboven beschreven systemen, maar ook veel aanzienlijk eenvoudiger oplossingen, want vaak is het een kwestie van wat details aanpassen om een product een grotere inzetmogelijkheid te geven en een multifunctioneler karakter. Zo maakt Velsycon uit het Duitse Delmenhorst van een haakarm afzetsysteem een praktisch systeem om containers verticaal te kunnen neerzetten en weer opnemen door de haak uit te breiden met een soort vorkenbord met aan de uiteinden haken die passen in de twistlockopeningen van een container. Door deze constructie is met dit haakarmsysteem een container van de grond te tillen en te laden, terwijl het ook zijn traditionele functie blijft behouden. Het goed vastzetten van lading blijft een bijzonder actueel thema, onder de inzendingen waren dan ook heel veel oplossingen te vinden die zich daarmee bezighouden. Een flink aantal van die oplossingen is inmiddels geïntegreerd in de componenten van de carrosserie. Allsafe Jungfalk is specialist in dat soort oplossingen, ze namen met enkele ervan deel aan deze Trailer innovation Award.
Verder was efficiency één van de belangrijke thema's. In dat kader ontwikkelde Allsafe Jungfalk een dubbele laadvloer specifiek voor schuifzeilopleggers, die als een soort meccanosysteem wordt geassembleerd uit stalen strips van ladingvastzetsystemen. In plaats van sjorbanden vast te zetten in deze strips worden er nu dwarsbalken in vastgezet, die gebruikt kunnen worden als ondersteuning voor een tweede laadvloer.
Slim en simpel Slimme oplossing in dit kader is ook de vorklift voor toepassing in een laadruimte, die door Wetrick Fahrzeugbau uit het Duitse Ramsdorf werd ontwikkeld. Doel is het om deze lift te gebruiken bij het stapelen en het pakken van kleine zendingen in de laadruimte van een distributietruck, om de laadruimte op die manier optimaal te benutten doordat er tot vlak onder het dak gestapeld kan worden, en het werk van de chauffeur te vereenvoudigen omdat hij niet meer met gestrekte armen omhoog hoeft te werken.
De constructie is eigenlijk ontzettend simpel: basis is een verticale aluminium balk, die vast te zetten is in bestaande ladingvastzetsystemen, zoals tegenwoordig in vrijwel elke laadruimte aanwezig is. Langs die balk beweegt elektrisch een vork omhoog, die in de breedte verstelbaar is en daardoor aan te passen aan de afmetingen van een colli. Deze lift neemt aanzienlijk minder ruimte in beslag dan een pompwagen. Tot de tijdbesparende, praktische oplossingen behoort ook de elektrische aandrijving van een afdekzeil voor afzetbakken met losgestort goed, die werd bedacht door Airpipe uit het Oostenrijkse Wallern.
Ook op veiligheidsgebied was er een aantal slimme oplossingen, bijvoorbeeld in de vorm van een nieuwe onderrijbeveiliging van Alberth uit Passau voor de achterkant van een oplegger, waarin de lichtbakken zijn geïntegreerd, of het uitschuifbare podest van Stufenberger uit het Oostenrijkse Knittelfeld, die het voor een chauffeur makkelijk moet maken om op laadvloerhoogte om een carrosserie heen te lopen en bijvoorbeeld lading goed vast te zetten. Het Engelse bedrijf Silvertip Design ontwikkelde een beveiligingssysteem voor koppelschotels, dat het scharen van opleggers bij het achteruit manoeuvreren moet voorkomen door tussen de koppelschotel en het chassis een draaikrans op een balkconstructie te plaatsen.
Tot de categorie slimme dingetjes behoren eveneens de wielmoerindicatoren van TS: ze zijn pijlvormig en heel gemakkelijk op een wielmoer te drukken. Is de richting van de pijl veranderd, dan is dat een indicatie dat de wielmoer is losgetrild. Ook slim: een sensorsysteem van Haldex dat achterop een oplegger gemonteerd kan worden en akoestisch steun biedt bij het aandokken aan een laadperron en tegelijkertijd begint met het afremmen van de oplegger zodra de afstand minder dan een meter is geworden – vergelijk het met de parkeerhulp van personenauto's, maar dan gecombineerd met een automatisch remsysteem. Volgens Haldex is dit systeem vooral handig bij trucks met een gerobotiseerde versnellingsbak.
Ingezonden voor de Trailer Innovation Award werden ook oplossingen, die al wat langer bekend zijn, zoals de volautomatische opleggerkoppeling van Jost. Hij was twee jaar geleden al te zien op de IAA, maar wordt nu in een wat verbeterde versie aangemeld als gegadigde voor deze award en niet zonder succes, want het koppelsysteem won de Award in de categorie Safety. Tot dezelfde categorie behoren technische oplossingen als een verbeterd elektronisch remsysteem van Wabco voor opleggers en het elektronische remsysteem TEBS G2 van concurrent Knorr, dat net iets hoger werd aangeslagen en de Components Award won. Overigens is het goed te weten dat er steeds verder gesleuteld wordt aan de techniek van het getrokken materieel, om het allemaal nog efficiënter en betrouwbaarder te maken.
Dieplader met twee pendelassen van Faymonville Winnaar in de categorie Chassis werd het Belgische Faymonville voor haar MegaMax dieplader met twee pendelassen in plaats van drie stanggestuurde assen, die naast een hoger laadvermogen eveneens een betere stuuruitslag genereert. In plaats van een kogellagersysteem wordt een gedraaide asophanging toegepast, waarmee een stuuruitslag van 60° wordt bereikt in plaats van 50°. De slag van de ascompensatie ligt op 600 mm., waardoor kleine hindernissen eenvoudiger kunnen worden genomen en het wisselen van banden wordt vereenvoudigd.
Eveneens van belang is de laadhoogte in combinatie met 17,5 inch banden. Die bedraagt 1.050 mm in plaats van de 1.120 mm bij een uitvoering met 19,5 inch banden. Ondanks dat het voertuig door het gebruik van pendelassen 500 kg zwaarder is dan een dieplader met stuurassen kan toch 3,5 ton meer worden meegenomen, dankzij het feit dat de beide pendelassen elk tot 12 belast mogen worden in plaats van de 10 ton bij stuurassen. De Concept Award tenslotte ging naar Kurt Dinkel uit Wertheim voor een dieplader Curtainsider met afneembare zwanenhals voor machinetransport. Om extra laadlengte in het diepbed te genereren werd een nieuwe hals geconstrueerd met een eigen koppeltechniek aan de buitenzijde van het diepbed.
Om het diepbed afzetbaar te maken moeten schuifdak en schuifzeilen op het hoogbed verschoven en vastgezet kunnen worden. Het diepbed wordt voor hydraulisch gestut en het hefdak wordt eveneens hydraulisch bediend. in het diepbed en achter bij het asaggregaat gebeurt dat mechanisch. Voor een gemakkelijke bediening worden eveneens de verbreders hydraulisch bediend.
|